В дитинстві від батьків я багато чула про різних людей та їхні цікаві історії . Ці історії настільки різні: одні змушують сплакати та співчувати, а інші сміятися та радіти за ту чи іншу людину. З дитинства мене вразила одна розповідь про льотчиків, постійно я собі задавала питання про них: «чому так сталось?», « чому саме вони?». Питань було багато, але не могла відшукати відповідь на них. Я намагалась знайти хоч щось, щоб зрозуміти цю історію повністю, але нічого не вийшло та ось тепер знову ставлю собі питання: «Що все таки сталось, чому вони не вижили?», «чи пам’ятає хтось про них зараз?», «що роблять для того щоб їх пам’ятали та яку роль вони зіграли для села?».
Ось вже скільки років минуло та у багатьох в пам’яті залишились спогади про льотчиків , які врятували життя багатьом людям, що жили в тій місцевості.
Восьмого грудня 1970 року впав літак у селищі Кушугум на Дубовій у річку . Загинуло двоє пілотів: Жерехов та Тяпков. Хлопці служили в бойовій частині ППО. У народі цю частину називали "скажений полк", влітку 1970-му він у складі своєї дивізії воював на Близькому Сході, в полку були втрати. Так, що хлопці були "обстріляні". У 1970-му мав на озброєнні двомісний надзвуковий винищувач перехоплювач ЯК-28-п. Цього дня, як завжди хлопці піднялись у повітря , щоб відлітати свої години (кожен повинен був відпрацювати певну кількість часу ) . Чоловіки піднялися у повітря та більше не ступили ногою на землю, це був їх останній політ!
У повітрі літак зламався та почав падати на селище Кушугум. Він повинен був упасти в районі Дубовій на домівки людей, та Жерехов і Тяпков змогли вивести літак в річку. Вони повинні були катапультуватися, як тільки літак почав падати на селище та вирішили повести літак далі. Мов маленьку дитину, відвели літак подалі від домівок людей, які могли загинути!
Літак впав у річку за плавнями. Дехто ще пам’ятає подію 1970 року. Місцеві жителі розповідають, що дуже сильний був удар по землі, що чули навіть у сусідніх селищах. Пілоти по-мужньому вчинили віддавши своє життя заради інших!
Якщо зараз підійти до мешканців Кушугума із питанням: «Хто такі Жерехов та Тяпков?», то не кожен знає цих льотчиків-героїв , не кожен знає цю історію. Хтось можливо забув, а хтось і взагалі про них не знає. Це погано впливає на розвиток селища, жителі повинні знати кожного свого героя.
Та все ж селище про них не забуває: на Дубовій стоїть пам’ятник присявячений їм, а також ще є вулиці названі на їх честь (Жерехова та Тяпкова). Учні школи цікавляться ними, проводяться екскурсії до монумента.
На пам’ятнику написано їхні звання, роки життя :
«Лётчик 1 класса майор Жерехов Виктор Васильевич
01.01.1935 – 08.12.1970
Лётчик 2 класса капитан Тяпков Александр Филиппович
28.10.1931 – 08.12.1970».
Також там є їхні зображення та літак на якому востаннє вони здійснили політ в небі.
Закінчу я свою розповідь словами присвяченими їм:
«Солнце высокое, чистое небо,
Память людская – гранит,
Вечным признанием мужества -
Вам благодарность хранит!»
Давайте будемо пам’ятати та тримати в своїх серцях ім’я тих хто загинув заради нас!
Робота Туінової А. В.
Кушугумського НВК гімназії «Інтелект» учениці 10-А класу
|